מכירה - זה (לא) כל הסיפור

ביום האחרון לשבוע האופנה הוירטואלי במילאנו, שידר מותג האופנה גוצ'י, בניצוחו של המנהל האמנותי אלסנדרו מיקלה, לייב בן 12 שעות של אפילוג עיצובי (*אפילוג - פרק הסיום החותם את הסיפור).

צילום מסך מאתר GUCCI


לשם כך, בחר מיקלה להציג את 76 העיצובים עבור אביב-קיץ 2021, על הצוות האמנותי המלווה אותו, לצד קלוזאפים גרפיים כמעט של ירקות, בעוד הרקע הוא צילום חי של עבודות איפור שיער והלבשה, בהכנות לתצוגה הגדולה. יום קודם לשידור, כחלק מהכניסה לאווירה, נשלחו לעורכי אופנה ומשפיענים סלסלות פיקניק מלאות טובין קולינריים.

על המהלך סיפר מיקלה "בחברה בה אני עובד, אנשים חולקים ביניהם את ההשקפה כי שינוי הוא הכרחי, מעניין וראוי לבדיקה - אדם צריך להיות אמיץ. ולא רק שתרגלתי אומץ, גיליתי שאין הצורך בו, צריך רק לעשות את מה שמרגישים. הרגשתי שהעבודה שלי כה יפה, עד כי יכולתי להגיד 'אני חייב לחקור את התשוקה שלי אפילו יותר", ואותה תשוקה הובילה לרעיון שאני יכול באמת לעשות מה שבא לי במונחים של ביטוי עצמי".

Photo by 卓倩 李 on Unsplash


לא קל לעולם האופנה בימים אלה של פנדמיה.

המעצבים נדרשים מחד, לחיות בתוך הווה כאוטי שאין לדעת עד מתי יימשך, לנווט ביצירתיות בתוך הנחיות בריאותיות שמדירות אנשים מהחנויות ומייתרות את שבועות האופנה הפיזיים ברחבי העולם, ומאידך לעצב מתוך מחשבה על העתיד הבלתי ידוע.

שידור הלייב של גוצ'י הוא רק דוגמה אחת.

תצוגת הפרידה של מיוצ'ה פראדה במסגרת שבועות האופנה לגברים, רגע לפני העברת השרביט למעצב ראף סימונס, כללה חמישה קטעים שיצרו יחדיו סרט קצר בו הוצגה קולקציית אביב-קיץ 2021 של המותג. בתצוגת ההוט קוטור של דיור, בחרו לברוח הכי רחוק שאפשר מהמציאות ויצרו סרטון פנטסטי עתיר פיות ונימפות.

מותגים בחיפוש אחר משהו שיעשה שוב היגיון, כמו גם דרכים חדשות להציג את פירות עמלם.


לא מזמן קראתי איזו כתבה בפורטל עסקי-כלכלי. הכותרת הכילה את ההצהרה "עכשיו נולדים המיליונרים החדשים". למה דווקא עכשיו? איך נולד מיליונר? כמו תינוק?

הכתבה דיברה על השקעות נדל"ן דווקא בעת הזאת, תוך כדי שהבורסות נמצאות במגמת ירידה והשוק, עתיר המשקיעים הזהירים, מלא בהפחתת מחירים.

ובהשלכה אלגנטית לכיוון האופנתי והשיווקי של השוק - מי שישגשגו למרות זאת-שאין-לנקוב-בשמה, הם אלו שישחקו משחק התקפי, במקום משחק מבוסס אסטרטגיית "עד יעבור זעם".


בתחילת Covid-19, בחר המעצב הצעיר ברייס פרטוץ', מהמותג SATISFY, להוציא את עיצוביו מכל 60 נקודות המכירה שהציגו אותם, עד לאותה נקודת זמן, בגאווה רבה. באתר שהקים, יצר את האפשרות עבור קמעונאים לרכוש פריטים נבחרים מהקולקציה, אבל באופן כללי המסר היה - "אני עושה את זה לבד, אז לא תודה, מיליון דולר של מחזור מכירות עונתי".

בניגוד לקהילה האופנתית המכוונת קולקציות לאיזה עתיד של כמה חודשים קדימה, מותג העל הספורטיבי מצרפת פנה לקהל שצורך את המראה שלו כאן ועכשיו, בעיקר סביב מרוץ או מטרה מניעת גוף כזו או אחרת.

"אני לא רוצה שהדברים יחזרו למצב נורמלי", אמר פרטוץ' בראיון ל-Highsnobiety, "תהליך הקמעונאות נותר זהה לאורך 30 השנים האחרונות לפחות, וזה ממש לא הגיוני. ככה שקיבלנו החלטה לשנות את המודל שלנו ולעבור למכירה-ישירה-לצרכן. עדיין נמכור לקמעונאים, אבל זה יהיה בתנאים שלנו".

התנאים אליהם הוא מתכוון כוללים יצירת שת"פים נקודתיים עם רשת קמעונאית אחת בכל פעם.

בצעד הזה, מסמן פרטוץ' מגמה עמוקה יותר עבור הקמעונאים - המעבר מרצפת המכירה הישירה, למחשבה על הסיפור הכולל והאופן בו מספרים אותו (שם קוד: "סטוריטלינג"). בתוך הסיפור הזה, הקולקציה משתלבת.


סיכום ביניים - מותגים יכולים לבחור להוביל, גם בתוך המצב הנוכחי, עם מערך של פניה ישירה לצרכן, מחשבה על הסיפור הכולל שלהם ויצירה מתוכו.

Photo by Sarah Dorweiler


ככל שיותר מותגי-על, דוגמת גוצ'י, לואי ויטון ונייק, עוברים למודל דומה של מכירה ישירה לצרכן, תוך יצירת תוכן סופר מותאם קהל יעד, נשאלת השאלה - עתיד הקמעונאות לאן? ובמקביל, מה יעשו יצרני התוכן המסורתיים - המגזינים?


תשובה בקצרה, עד שאשב לכתוב פוסט רחב יותר בנושא - זה לא שפתאום "המשביר לצרכן" יפסיק להתקיים, או ש"לאישה" יצטרכו למצוא שימוש אחר למכונות הדפוס. אבל כדי להיות רלוונטיים, הקמעונאים והמגזינים יצטרכו להצדיק את קיומם באמצעות יצירת סיפור משלהם, ולספק ללקוחותיהם ערך תרבותי עצמאי.


המלצה לתוכן מרחיב מחשבה נוסף: ב-30/7 תתקיים הרצאת זום מרתקת של נתלי יצחקוב, טרנדולוגית, בעלת המותג The Visionary. בהרצאה שלה ייסקרו השינויים הדרסטיים שנכנסו לחיינו, ברמה הגלובלית והאישית. אפשר יהיה ללמוד על מגמות מובילות במגוון תחומים, ולקבל מנה גדושה של חדשנות ומחשבה פורצת דרך.

תמיד שמחה לקבל ממך כמה מילים של תגובה, אולי יתפתח לנו דיון מעניין.

יש גם טופס יצירת קשר לדיונים ארוכים יותר על הקיום האנושי או על המותג שלך, מה שיותר חשוב כרגע.


השראה עם תוכן